Nieudzielenie pomocy – art. 162 KK.

Każdy człowiek, bez względu na wiek, pochodzenie, narodowość czy stan majątku powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy na tyle, by w sytuacjach nagłych i kryzysowych, móc prawidłowo zareagować, ratując zdrowie, a czasami i życie drugiego człowieka. Nie ma bowiem nic piękniejszego od możliwości pomocy, a ta związana między innymi z resuscytacją, może nie być wcale taka łatwa. Warto zatem udać się na specjalistyczny kurs. A co w przypadku nieudzielenia pomocy? Sprawdź!

Obowiązek udzielenia pomocy – na kim spoczywa?

Jak wiadomo nie od dziś, nieznajomość prawa szkodzi. Można się o tym przekonać w wielu życiowych sytuacjach, dlatego warto mieć świadomość o istnieniu różnego rodzaju przepisów czy ustaw. Jak mówi artykuł 162 Kodeksu Karnego, należy udzielić pomocy człowiekowi, który znajduje się w sytuacji grożącej bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Osoby, które tego nie uczynią, wiedząc, że nie narażają siebie lub innych osób na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu, mogą zostać oskarżone o popełnienie przestępstwa i podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Jest to przestępstwo powszechne, co oznacza, że każdy człowiek może być jego podmiotem. Powołany i przytoczony wyżej przepis obejmuje swoim zakresem niemalże wszystkie rodzaje bezpośrednie, które mogą przyczynić się do spowodowania śmierci człowieka. Mamy tutaj na myśli przestępstwo, działanie sił przyrody, rozwój procesu chorobowego, pożar lub wypadek drogowy.

Nieudzielenie pomocy – kiedy mówimy o przestępstwie?

Warto na samym początku zaznaczyć, iż przestępstwo nieudzielenia pomocy, osobie, która znajduje się w niebezpiecznej sytuacji to zaniechanie tego czynu. Do przestępstwa dochodzi w momencie, w którym osoba, będąc świadoma niebezpieczeństwa grożącego innej osobie, powstrzymuje się od jakichkolwiek działań. Nie wystarczy jednak, by sprawca zrobił cokolwiek. Wszystko zależy od danego przypadku, a także kwalifikacji sprawy, które mogą pomóc lub przyspieszyć usunięcie panującego niebezpieczeństwa. Udzielenie pomocy może polegać na takich czynnościach, jak umożliwienie skorzystania z telefonu, odstąpienie samochodu dla przewiezienia rannego, przeniesienie go na inne miejsce czy wezwanie pogotowia lub bardziej specjalistycznych, takich jak ratowanie tonącego czy zatamowanie krwawienia.

W niektórych przypadkach sprawcy mogą być zwolnieni z odpowiedzialności kary, jeśli sytuacja udzielenia pomocy naraziłaby ją samą lub inną osobę na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Maciej Zieliński

administrator

    Dodaj komentarz

    Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x