Alimenty – co musisz wiedzieć?
Czy wiesz, że w miastach statystycznie niemal co drugi związek małżeński kończy się rozwodem? Dane za rok 2016 mówią o 44%, rozwodów w miastach, natomiast na wsiach o 22,7% rozwiązanych sądownie małżeństwach. Rozwody stają się powszechnością, na co wpływ ma chociażby większe przyzwolenie społeczne dla takiego zjawiska niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niemniej jednak statystyki swoje, a każdy rozwód jest przecież sprawą dwojga bliskich sobie ludzi, którzy z jakiegoś powodu postanowili się rozstać. To oczywiste, że wizyta w sądzie, nie tylko z powodu stresu występowania przed sędzią, będzie emocjonalnym i pełnym napięcia spotkaniem. Wskazanej sprawie towarzyszyszą zawsze alimenty na wspólne dzieci.
Sprawdź, co musisz wiedzieć o rozwodzie i alimentach. Skontaktuj się Kancelarią Maciej Zieliński, działającą na terenie miasta Olsztyn, i powierz swoją sprawę zaufanemu adwokatowi.
Jak przebiega rozwód i jakie ma konsekwencje?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje rodzi rozwód. To nie tylko fizyczne rozstanie małżonków, którzy postanowili iść swoimi nowymi ścieżkami życiowymi. Rozwód rzutuje również na resztę rodziny, wspólne dzieci, znajomych, którzy często stawiają się w sądzie jako świadkowie, oraz sferę majątkową. Bez wątpienia jest jedną z najbardziej emocjonalnych i trudnych spraw, zwłaszcza jeśli małżonkowie nie rozstają się w zgodzie i nie ustalili między sobą warunków rozwodu. Dlatego tak ważne jest, by mieć przy boku prawnika. Dobry adwokat wykaże się znajomością przepisów, umiejętnością zbierania dowodów i przedstawiania ich w sądzie, a także zrozumieniem i empatią.
Podczas samej sprawy rozwodowej sąd decyduje o rozwiązaniu związku małżeńskiego, ale również zajmuje się sprawami z rozwodem związanymi. W pierwszej kolejności bierze pod uwagę, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Na wniosek stron możliwe jest orzeczenie rozwodu bez winy, jednak to orzeczenie jest elementem niezbędnym, jeśli małżonek nie czuje się winny bądź chce skierować żądanie o alimenty w związku z pogorszeniem swojej sytuacji materialnej po rozwodzie. Adwokat doradzi najlepsze dla Klienta rozwiązanie już podczas pierwszej zapoznawczej rozmowy.
Inne sprawy małżonków, o których decyduje sąd, to: władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem, podział majątku, sposób korzystania z mieszkania, jeśli małżonkowie po rozwodzie mieszkają wspólnie, oraz alimenty.
Czy można podwyższyć alimenty?
Kiedy zostaje orzeczony rozwód i sąd zdecydował, że dziecko pozostaje przy jednym z małżonków, na drugiego nakłada obowiązek alimentacyjny. Kwota ta jest ustalana na podstawie możliwości zarobkowych rodzica oraz realnych potrzeb dziecka.
Zdarzają się jednak sytuacje, i kodeks rodzinny również je przewiduje, że wysokość alimentów można zwiększyć. Jakie są to sytuacje? Tego przepisy nie mówią wprost. Chodzi jednak przede wszystkim o takie okoliczności, kiedy potrzeby materialne małoletniego zwiększają się. Dla przykładu: jeśli w momencie rozwodu dziecko miało 5 lat, to zasądzone alimenty mogą już nie wystarczyć, by pokryć potrzeby dziecka nastoletniego. Sytuacjami, w których można podwyższyć alimenty, są też zdarzenia losowe, np. choroba wymagająca kosztownego leczenia albo rehabilitacji.
Chcesz wnieść o podwyższenie alimentów? Skontaktuj się z moją Kancelarią! Pomogę Ci ocenić sytuację pod względem prawnym i przejść przez wszystkie etapy postępowania. Zapraszam także do lektury artykułu w tym zakresie na mojej stronie.
Czy można uchylić alimenty?
Został nałożony na Ciebie obowiązek alimentacyjny, Twoje dziecko ukończyło pełnoletniość i zastanawiasz się, czy możesz wnieść o uchylenie alimentów? Mam dla Ciebie dwie wiadomości. Po pierwsze, wiek dziecka jest drugorzędną sprawą w orzecznictwie alimentacyjnym. Ukończenie 18. roku życia jeszcze nie zwalnia rodziców z obowiązku alimentacyjnego. Po drugie jednak, sąd może uchylić ten obowiązek, jeśli zaistnieje jeden z dwóch powodów.
Przepisy prawne jasno mówią, że o zniesieniu alimentów mogą zadecydować możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się, czyli podjęcia pracy zarobkowej zapewniającej pokrycie wszystkich kosztów codziennego życia. Takie możliwości ma np. student studiów zaocznych.
Drugą podstawą do zniesienia obowiązku alimentacyjnego jest popadnięcie zobowiązanego rodzica w niedostatek. Do takiej sytuacji dochodzi tylko wówczas, gdy płacenie alimentów wiąże się dla rodzica z realnym, dużym uszczerbkiem bądź w momencie dysproporcji możliwości zarobkowych rodzica (np. niewysoka renta, choroba) i dziecka (np. ukończona szkoła średnia, możliwość podjęcia pracy).
Zapraszam także do lektury artykułu w tym zakresie na mojej stronie.
Potrzebujesz pomocy?
Chcesz wziąć rozwód? Zależy Ci na podwyższeniu alimentów ze względu na zmianę sytuacji i potrzeb dziecka? A może potrzebujesz doradztwa w sprawie uchylenia obowiązku alimentacyjnego? Zgłoś się do mnie — zaufanego i doświadczonego w prawie rodzinnym adwokata, który działa na terenie miasta Olsztyn. Zapewniam rzetelną pomoc, uczciwe porady oraz całkowitą dyskrecję. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą.