Nieudzielenie pomocy
Każdy człowiek, bez względu na wiek, pochodzenie, narodowość czy stan majątku powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy na tyle, by w sytuacjach nagłych i kryzysowych, móc prawidłowo zareagować, ratując zdrowie, a czasami i życie drugiego człowieka. Nie ma bowiem nic piękniejszego od możliwości pomocy, a ta związana między innymi z resuscytacją, może nie być wcale taka łatwa. Warto zatem udać się na specjalistyczny kurs. A co w przypadku, gdy wystąpi nieudzielenie pomocy? Sprawdź!
Obowiązek udzielenia pomocy – na kim spoczywa?
Jak wiadomo nie od dziś, nieznajomość prawa szkodzi. Można się o tym przekonać w wielu życiowych sytuacjach, dlatego warto mieć świadomość o istnieniu różnego rodzaju przepisów czy ustaw. Jak mówi artykuł 162 Kodeksu Karnego, należy udzielić pomocy człowiekowi, który znajduje się w sytuacji grożącej bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Osoby, które tego nie uczynią, wiedząc, że nie narażają siebie lub innych osób na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu, mogą zostać oskarżone o popełnienie przestępstwa i podlegać karze pozbawienia wolności nawet do 3 lat.
Nieudzielenie pomocy jest przestępstwem powszechnym. Oznacza to, że każdy człowiek może być jego podmiotem tj. może je popełnić. Powołany i przytoczony wyżej przepis obejmuje swoim zakresem niemalże wszystkie rodzaje bezpośrednie, które mogą przyczynić się do spowodowania śmierci człowieka. Mamy tutaj na myśli przestępstwo, działanie sił przyrody, rozwój procesu chorobowego, pożar lub wypadek drogowy.
Nieudzielenie pomocy – kiedy mówimy o przestępstwie?
Warto na samym początku zaznaczyć, iż przestępstwo nieudzielenia pomocy, osobie, która znajduje się w niebezpiecznej sytuacji to zaniechanie tego czynu. Do przestępstwa dochodzi w momencie, w którym osoba, będąc świadoma niebezpieczeństwa grożącego innej osobie, powstrzymuje się od jakichkolwiek działań. Nie wystarczy jednak, by sprawca zrobił cokolwiek. Wszystko zależy od danego przypadku, a także kwalifikacji sprawy, które mogą pomóc lub przyspieszyć usunięcie panującego niebezpieczeństwa. Udzielenie pomocy może przybrać wiele form. Jest to umożliwienie skorzystania z telefonu, odstąpienie samochodu dla przewiezienia rannego. Może to też być przeniesienie go na inne miejsce czy wezwanie pogotowia. Finalnie może przybrać formę bardziej bardziej specjalistyczną, jak ratowanie tonącego czy zatamowanie krwawienia.
Przepisy dopuszczają zwolnienie sprawcy od odpowiedzialności. Ma to miesjce, gdy udzielenie pomocy naraziłaby ją samą lub inną osobę na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z propozycją współpracy z Kancelarią.