Zatrzymanie przez policję

Zatrzymanie przez Policję – Prawa, Obowiązki i Co Musisz Wiedzieć

Zatrzymanie przez policję to moment, który potrafi wywołać lawinę emocji i niepewności. Niezależnie od tego, czy jesteś podejrzewany o popełnienie przestępstwa, czy też znalazłeś się w sytuacji zatrzymania jako świadek czy poszkodowany, ważne jest, abyś znał swoje prawa i obowiązki w takiej sytuacji. Dowiedz się, jak wygląda ta procedura i co się z nią wiąże.

Twoje Prawa, Twoje Obowiązki:

Podczas zatrzymania przez policję ważne jest, abyś znał swoje prawa oraz obowiązki. Pamiętaj o tym, że:

 • Prawo do Świadomości: Masz prawo do uzyskania inforamcji o przyczynach zatrzymania oraz postawionych zarzutach.
 • Prawo do Pomocy Adwokata: Od momentu zatrzymania masz prawo do pomocy adwokata. Warto z nich skorzystać, by mieć wsparcie prawnicze na każdym etapie.
 • Prawo do Milczenia: Możesz odmówić składania zeznań i zachować milczenie, co może chronić cię przed niekorzystnymi konsekwencjami.
 • Prawo do Godziwego Traktowania: Nawet będąc zatrzymanym, masz prawo do godziwego i humanitarnego traktowania.

Jeśli chodzi o Twoje obowiązki, pamiętaj o:

 • Współpracy z Policją: Współpraca z policją w trakcie czynności związanych z zatrzymaniem jest konieczna. Chodzi tutaj o wykonywanie poleceń niezbędnych do przeprowadzenia c zynności. Nie można tego jednak mylić ze składanem wyjaśnień, które są dobrowolne.
 • Okazaniu Dokumentów Tożsamości: Policja może zażądać okazania dokumentów tożsamości i podania niezbędnych informacji.
 • Zachowaniu Spokoju: Unikaj stwarzania zagrożenia dla siebie i innych osób. Postaraj sie do minimum ograniczać niepotrzebne pyskówki, czy też inne zachowania, mogące być uznane za agresywne.

Co Policja Może Zrobić:

W trakcie zatrzymania policja może:

 • Aresztować Cię: Jeśli istnieją powody do podejrzenia popełnienia przestępstwa, możesz być aresztowany.
 • Przeszukać Cię: W ramach dochodzenia policja może przeprowadzić przeszukanie osobiste w celu znalezienia dowodów.
 • Stosować Kajdanki: W niektórych przypadkach policja może zastosować kajdanki, jako przymus bezpośredni, ale jest to ostateczność.

Policja, w ramach przestrzegania prawa i utrzymania porządku publicznego, może być zmuszona do zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osoby zatrzymanej. Te środki mogą obejmować m.in. użycie kajdanek w przypadku agresywnego zachowania zatrzymanego, stosowanie środków przymusu fizycznego w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko ucieczki lub zagrażania bezpieczeństwu osób trzecich, a także użycie środków przymusu w zakresie przeszukania osobistego w celu znalezienia nielegalnych substancji lub dowodów przestępstwa.

Przykłady Sytuacji:

 1. Kontrola drogowa: Każdy może zostać zatrzymany przez policję w trakcie kontroli drogowej, np. za przekroczenie prędkości.
 2. Zatrzymanie na gorącym uczynku: Jeśli złapią cię na gorącym uczynku, np. kradzieży, policja może cię zatrzymać na miejscu.
 3. Zatrzymanie w związku z podejrzeniem przestępstwa: Jeśli są powody, by podejrzewać cię o przestępstwo, np. na podstawie zeznań świadków, policja może cię zatrzymać na dalsze czynności.

Wsparcie Przy Zatrzymaniu przez Policję:

Pamiętaj, że masz prawo do pomocy adwokata już od momentu zatrzymania. Warto z nich skorzystać, by zapewnić sobie profesjonalne wsparcie prawnicze. Dzięki temu będziesz miał większą pewność siebie i ochronę swoich praw.

Warto pamiętać, że w przypadku zatrzymania przez policję, osoba zatrzymana ma prawo do pomocy adwokata od samego początku postępowania. Co więcej, jeśli zatrzymana osoba nie jest w stanie samodzielnie skorzystać z pomocy prawnej, członkowie jej rodziny lub osoby najbliższe mogą podjąć kroki w celu ustanowienia adwokata dla niej. Jest to istotne, gdyż adwokat może działać w interesie osoby zatrzymanej, chroniąc jej prawa i zapewniając profesjonalne wsparcie w trakcie przesłuchań oraz innych czynności proceduralnych.

Kontakt:

Skontaktuj się z nami już dziś, jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z zatrzymaniem przez policję. Nasz doświadczony zespół adwokatów służy profesjonalną pomocą na każdym etapie postępowania. Kancelaria służy wsparciem zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak też sądowego.  

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł,  polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z propozycją współpracy z Kancelarią.


Ten artykuł jest dedykowany wszystkim, którzy chcą poznać swoje prawa i obowiązki w trakcie zatrzymania przez policję oraz znaleźć wsparcie w postaci pomocy prawnej.

Maciej Zieliński

administrator

Dodaj komentarz

Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x