Rozwód, a separacja

Niekiedy małżeństwo przechodzi poważny kryzys i jedynym rozwiązaniem jest rozstanie. W tego typu sytuacjach małżonkowie mają do wyboru zazwyczaj dwie drogi: separację lub rozwód. Często zdarza się jednak, że pomijają lub zapominają o pierwszym z dostępnych rozwiązań. Bardzo często współmałżonkowie  od razu decydują się na drugie rozwiązanie, co doprowadza do kategorycznego zakończenia małżeństwa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc wiedzieć, czym są właściwie rozwód i separacja i znać podstawowe różnice pomiędzy nimi.

Czym są separacja oraz rozwód?

Pod pojęciem separacji kryje się sytuacja, w której sąd uchyla instytucję wspólnoty małżeństwa. Następuje to w przypadku, gdy rozpad współżycia jest zupełny, ale niekoniecznie trwały. Oznacza to ustanie wspólnoty fizycznej, duchowej oraz majątkowej (m.in. brak wspólnego spędzania ze sobą czasu, brak uczestniczenia w budżecie domowym). Jednocześnie jednak związane jest  z możliwością powrótu do instytucji małżeństwa ze wszystkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z tego tytułu. Niezwykle istotny jest również fakt, że separacja jest ściśle związana z obowiązującymi względami słuszności małżonków.  Oznacza to, że  małżonkowie muszą sobie wzajemnie pomagać np. w przypadku wystąpienia choroby w aspekcie majątkowym lub materii psychicznej.

Rozwód oznacza natomiast ostateczne zakończenie wspólnoty małżeńskiej w przypadku trwałego i zupełnego rozkładu pożycia bez żadnych nadziei na zmianę takiego stanu rzeczy. W ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie małżonek, który zmienił nazwisko w wyniku zawarcia związku małżeńskiego, może wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego o powrót do nazwiska rodowego. W przypadku wydania tego typu orzeczenia przez sąd małżonkowie mogą zawrzeć nowy związek małżeński.

Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach ustaje ustawowa wspólność majątkowa, a małżonkowie nie dziedziczą po sobie.

Ile powinna trwać separacja, by sąd orzekł o rozwodzie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak zaznaczyć, że sąd może wydać orzeczenie o rozwodzie w przypadku trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Przepisy jednak nie określają, jaki może być to okres. Umownie przyjmuje się, że od chwili uprawomocnienia się orzeczenia o separacji trwały rozkład pożycia małżeńskiego do momentu postanowienia o rozwodzie powinien trwać przynajmniej kilka miesięcy.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł,  polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z ofertą Kancelarii.

Adwokat Maciej Zieliński

 

Maciej Zieliński

administrator

Dodaj komentarz

Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x