Rozwód – od czego zacząć?
Masz poczucie, że w Twoim związku małżeńskim nie układa się najlepiej i chciałabyś lub chciałabyś coś zmienić? Odczuwasz zmęczenie związkiem z partnerem, a ten stan trwa przez dłuższy okres? Jeżeli choć na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi twierdząco, a Ty odwiedziłeś(-aś) tę stronę nie przez przypadek, to zapewne rozważasz rozwód. Musisz jednak wiedzieć, że podjęcie takiej decyzji wymaga wcześniejszych przygotowań. Od czego więc je zacząć?
Przemyśl wzięcie rozwodu jeszcze raz
Decyzja o zakończeniu w sposób definitywny małżeństwa przez sąd może być podjęta pochopnie. Z tego też względu warto zastanowić się, czy uprzednio zostały wyczerpane wszystkie środki mogące uratować związek. Wśród nich warto wymienić np. separację czy też wspólne odbycie terapii małżeńskiej. Jeżeli żadne z rozwiązań nie pomoże i zdecydujesz się złożyć pozew rozwodowy, w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące:
- powodów takiej decyzji,
- tego, czy małżeństwo zawarliście z miłości,
- okresu, w którym zaczęło się psuć w związku z Twoim partnerem,
- tego, czy widzisz szanse na powrót do męża lub żony.
O to wszystko zapyta Was sąd, podejmując decyzje o końcu Waszego małżeństwa, więc powinniście być na to przygotowani.
Zastanów się, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa
Sąd może wydać orzeczenie o rozwodzie wyłącznie w przypadku, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład małżeństwa. Oznacza to, że pomiędzy Tobą a Twoim mężem bądź żoną nie istnieje już żadna więź duchowa, gospodarcza oraz fizyczna. Ten stan powinien trwać przez pewien czas (przyjmuje się, że średnio jest to 3 miesiące).
Ustal szczegóły rozwodu z mężem lub żoną
W przypadku orzekania rozwodu bez winy niezwykle istotna jest próba wstępnego porozumienia. Bez tego ciężko będzie dogadać się z małżonkiem w kwestii opieki nad dziećmi, czy kwoty alimentów. Warto także już na tym etapie rozmawiać o przyszłym podziale majątku. Jeżeli uda Wam się osiągnąć porozumienie w powyżej wymienionych aspektach sam rozwód przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej.
Zgromadź dowody na rozwód z winy małżonka
Jeżeli zależy Ci na orzeczeniu rozwodowym z winy małżonka, musisz pamiętać, że swoje racje należy udowodnić przed sądem za pomocą odpowiedniego materiału dowodowego. W tym celu możesz wykazać się zeznaniami świadków, raportami z pracy prywatnego detektywa w postaci zdjęć czy filmów, a także wydrukami wiadomości SMS czy pochodzących z popularnych komunikatorów wymienianych z kochanką lub kochaniem o tematyce miłosnej.
Tego typu działania pomogą Ci w przygotowaniu się do procesu rozwodowego, który Cię czeka w sądzie.
Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z ofertą Kancelarii.