Blankiet wypełniony niezgodnie z wolą osoby podpisującej

Jest to znany i często stosowany przez wiele osób sposób na załatwienie spraw – pusty blankiet, podpisany przez osobę decyzyjną, oddany jest innej zaufanej osobie (np. współpracownikowi, wspólnikowi czy szefowi) tak, aby wypełniła go ona w odpowiednim czasie ustalonymi wcześniej danymi. Takie rozwiązania często stosowane są w sytuacji, kiedy osoba decyzyjna nie jest na stałe w danej lokalizacji – wówczas, może pozostawić swoim współpracownikom czy podwładnym podpisane puste dokumenty tak, aby później, po konsultacji na przykład telefonicznej, mogli wypełnić i przedłożyć podpisane umowy w odpowiednie miejsca. Co jednak, jeśli wypełnienie blankietu będzie sprzeczne z wolą osoby podpisującej?

Dokument wypełniony niezgodnie z wolą osoby podpisującej

Warto wiedzieć, że osoba, której blankiet został użyty niezgodne z jej wolą, może zgłosić to zajście jako przestępstwo. Aby sprawca mógł jednak być w jakikolwiek sposób ukarany, konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków – po pierwsze konieczne jest wykazanie, że działanie nie było zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, czyli wolą wystawcy. Drugim warunkiem jest to, aby wypełniony dokument był na szkodę osoby, która złożyła na nim swój podpis. Tylko, jeśli te dwa warunki zostaną spełnione, możliwe jest oskarżenie osoby, która dokonała oszustwa oraz szansa na doprowadzenie do ukarania jej grzywną lub ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Blankiet a udowodnienie winy.

Nie zmienia faktu, że problematyczne może okazać się udowodnienie, że dany blankiet został wystawiony wraz z takimi, a nie innymi ustaleniami. W momencie, w którym chcemy być dodatkowo zabezpieczeni, można więc zadbać o dodatkową ochronę – szczególnie, jeśli obawiamy się oszustwa lub w momencie, kiedy wiemy, że nieodpowiednio wypełniony blankiet może być dla nas szkodliwy (na przykład wtedy, gdy w grę wchodzą duże sumy pieniędzy). Możliwe jest więc podpisanie pustego dokumentu wraz z ustaleniem sposobu późniejszego wypełnienia go w obecności świadków.

Kancelaria Adwokacka Maciej Zieliński świadczy wsparcie, jeśli chodzi o pomoc w przypadku oszustwa związanego z nieprawidłowym wypełnieniem podpisanego wcześniej dokumentu.

Maciej Zieliński

administrator

Dodaj komentarz

Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x