Co jest powodem ograniczenia władzy rodzicielskiej?

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy rodzic w chwili urodzenia dziecka wchodzi w posiadanie władzy rodzicielskiej i ma prawo do jej wykonywania. Wraz z nią nabywa również odpowiedzialność za dobro potomka, które nakłada na niego zbiór obowiązków w postaci m.in. dbania o jego dobrostan psychiczny, fizyczny czy też majątkowy. Istnieją jednak sytuacje, w których sąd może orzec o ograniczeniu władzy rodzicielskiej matki lub ojca. Jakie mogą być powody podjęcia takiej decyzji?

Do ograniczenia władzy rodzicielskiej może dojść w dwóch przypadkach

Do uzyskania pełnoletności to rodzice decydują o tym, do jakiej szkoły poślą dziecko czy też, w jakiej wierze będzie wychowywane. Niemniej, czasami dochodzi do sytuacji, w której nie są oni w stanie się ze sobą porozumieć w kwestii wychowania potomka ze względu na rozwód czy też zakończenie związku partnerskiego. W związku z tym władza rodzicielska może zostać ograniczona. Dzieje się tak w dwóch przypadkach: na wniosek ojca lub matki, a także z urzędu, gdy sąd opiekuńczy zostaje poinformowany przez policję, szkołę czy też sąd.

Co może być powodem ograniczenia władzy rodzicielskiej?

Niezależnie od wszystkiego, najważniejszą przesłanką ku podjęciu takiej decyzji jest dobro dziecka. Może ono być zagrożone z wielu powodów. Jedną z najważniejszych przyczyn pozwalających na ograniczenie praw rodzicielskich może być uzależnienie jednego z rodziców od alkoholu, narkotyków czy też innych środków psychoaktywnych. Ponadto taka decyzja może zostać uzasadniona w przypadku odbywania kary pozbawienia wolności przez ojca lub matkę. Innym powodem, dla którego następuje ograniczenie władzy rodzicielskiej, jest choroba psychiczna jednego z rodziców.

To jednak nie wszystko. Bardzo często do takiego stanu rzeczy przyczynia się konflikt pomiędzy rodzicami, brak wzajemnego współdziałania lub zbyt duża odległość ich dzieląca. Sąd też może przychylić się do wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich w sytuacji, gdy ojciec lub matka posiadają niskie kompetencje wychowawcze, co przekłada się na niemożność zapewnienia dobra dziecka.

Maciej Zieliński

administrator

    Dodaj komentarz

    Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x