Rozwód a prawo do opieki nad dziećmi

Małżeństwo nie zawsze jest w stanie przetrwać próbę czasu ze względu na niedopasowanie charakterów czy też ze względu na inne powody. W opisywanej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemów wydaje się rozwód, który doprowadza formalnie do rozpadu rodziny. Najbardziej poszkodowanymi w takich przypadkach są dzieci, które nie zawsze rozumieją, co wokół się nich dzieje i doświadczają traumy. Wydanie wyroku rozwodowego przez sąd oznacza nie tylko zakończenie małżeństwa, ale także powierzenie opieki nad małoletnim dzieckiem jednemu z rodziców. Jest to jeden z wymogów Kodeksu Rodzinnego. Rozwód a prawo do opieki nad dziećmi – jak pogodzić te kwestie?

Rozwód a prawo do opieki nad dziećmi

Orzeczenie sądu po przeprowadzonym postępowaniu najczęściej zakłada przyznanie opieki rodzicielskiej jednemu z rodziców (w większości przypadków jest to matka). Pod tym pojęciem kryje się mieszkanie z dzieckiem pod jednym dachem, a także wychowywanie go. Drugiemu z rodziców (najczęściej ojciec) sąd przyznaje możliwość kontaktów z dzieckiem, a także ustanawia alimenty na jego utrzymanie. To jednak nie wszystko. Sąd, kierując się dobrem dziecka, może zadecydować również o ograniczeniu władzy rodzicielskiej (jednego z rodziców) lub pozbawić władzy obojga rodziców.

Rodzice mogą sprawować również opiekę nad dzieckiem naprzemiennie

W sytuacji, w której byli małżonkowie osiągną między sobą porozumienie wychowawcze i złożą je podczas postępowania, sąd może przychylić się do ich prośby o naprzemienne sprawowanie opieki nad dzieckiem. Powinno ono zawierać kilka podstawowych elementów, takich jak: częstotliwość zmiany opieki nad dzieckiem, miejsce jego zamieszkania, podział kosztów związanych z jego wychowywaniem, a także sposoby rozstrzygania sporów, podejmowania ważnych decyzji czy też sposoby i zasady kontaktu z dzieckiem.

Na opiekę naprzemienną sąd decyduje się najczęściej w sytuacji wzajemnego porozumienia.  Gdy rodzice są w stanie się ze sobą komunikować w kwestiach wychowawczych czy też podziału kosztów oprócz przysługujących świadczeń alimentacyjnych. Ponadto sąd rozstrzyga o możliwości zastosowania takiego rozwiązania zazwyczaj w jednym przypadku. Ma to miejsce gdy byli małżonkowie będą mieszkać w tym samym mieście lub w pobliżu siebie (np. sąsiadujące wsie). Ma to związek z wypełnianiem obowiązku szkolnego przez dziecko. Trudno jest sobie wyobrazić bowiem współdzielenie obowiązków szkolnych pomiędzy dwie szkoły. Odbijałoby się to najpewniej na jakości kształcenia. Nie można zapomnieć także, że będzie to rzutowało na stabilność życia dziecka.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł,  polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z ofertą Kancelarii.

Adwokat Maciej Zieliński

Maciej Zieliński

administrator

    Dodaj komentarz

    Verified by MonsterInsights
    Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x