Rozwód a prawo do opieki nad dziećmi

Małżeństwo nie zawsze jest w stanie przetrwać próbę czasu ze względu na niedopasowanie charakterów czy też ze względu na inne powody. W opisywanej sytuacji jedynym rozwiązaniem problemów wydaje się rozwód, który doprowadza formalnie do rozpadu rodziny. Najbardziej poszkodowanymi w takich przypadkach są dzieci, które nie zawsze rozumieją, co wokół się nich dzieje i doświadczają traumy. Wydanie wyroku rozwodowego przez sąd oznacza nie tylko zakończenie małżeństwa, ale także powierzenie opieki nad małoletnim dzieckiem jednemu z rodziców. Jest to jeden z wymogów Kodeksu Rodzinnego.

Prawo do opieki nad dziećmi

Orzeczenie sądu po przeprowadzonym postępowaniu najczęściej zakłada przyznanie opieki rodzicielskiej jednemu z rodziców (w większości przypadków jest to matka). Pod tym pojęciem kryje się mieszkanie z dzieckiem pod jednym dachem, a także wychowywanie go. Drugiemu z rodziców (najczęściej ojciec) sąd przyznaje możliwość kontaktów z dzieckiem, a także ustanawia alimenty na jego utrzymanie. To jednak nie wszystko. Sąd, kierując się dobrem dziecka, może zadecydować również o ograniczeniu władzy rodzicielskiej (jednego z rodziców) lub pozbawić władzy obojga rodziców.

Rodzice mogą sprawować również opiekę nad dzieckiem naprzemiennie

W sytuacji, w której byli małżonkowie osiągną między sobą porozumienie wychowawcze i złożą je podczas postępowania, sąd może przychylić się do ich prośby o naprzemienne sprawowanie opieki nad dzieckiem. Powinno ono zawierać kilka podstawowych elementów, takich jak: częstotliwość zmiany opieki nad dzieckiem, miejsce jego zamieszkania, podział kosztów związanych z jego wychowywaniem, a także sposoby rozstrzygania sporów, podejmowania ważnych decyzji czy też sposoby i zasady kontaktu z dzieckiem.

Na opiekę naprzemienną sąd decyduje się najczęściej w sytuacji, gdy rodzice są w stanie się ze sobą porozumieć w kwestiach wychowawczych czy też podziału kosztów oprócz przysługujących świadczeń alimentacyjnych. Ponadto sąd rozstrzyga o możliwości zastosowania takiego rozwiązania, jedynie w przypadku, gdy byli małżonkowie będą mieszkać w tym samym mieście lub w pobliżu siebie (np. sąsiadujące wsie). Ma to związek z wypełnianiem obowiązku szkolnego przez dziecko.

Maciej Zieliński

administrator

    Dodaj komentarz

    Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x