Rozwód a prawo do opieki nad dziećmi

Prawo do opieki nad dziećmi
Orzeczenie sądu po przeprowadzonym postępowaniu najczęściej zakłada przyznanie opieki rodzicielskiej jednemu z rodziców (w większości przypadków jest to matka). Pod tym pojęciem kryje się mieszkanie z dzieckiem pod jednym dachem, a także wychowywanie go. Drugiemu z rodziców (najczęściej ojciec) sąd przyznaje możliwość kontaktów z dzieckiem, a także ustanawia alimenty na jego utrzymanie. To jednak nie wszystko. Sąd, kierując się dobrem dziecka, może zadecydować również o ograniczeniu władzy rodzicielskiej (jednego z rodziców) lub pozbawić władzy obojga rodziców.
Rodzice mogą sprawować również opiekę nad dzieckiem naprzemiennie
W sytuacji, w której byli małżonkowie osiągną między sobą porozumienie wychowawcze i złożą je podczas postępowania, sąd może przychylić się do ich prośby o naprzemienne sprawowanie opieki nad dzieckiem. Powinno ono zawierać kilka podstawowych elementów, takich jak: częstotliwość zmiany opieki nad dzieckiem, miejsce jego zamieszkania, podział kosztów związanych z jego wychowywaniem, a także sposoby rozstrzygania sporów, podejmowania ważnych decyzji czy też sposoby i zasady kontaktu z dzieckiem.
Na opiekę naprzemienną sąd decyduje się najczęściej w sytuacji, gdy rodzice są w stanie się ze sobą porozumieć w kwestiach wychowawczych czy też podziału kosztów oprócz przysługujących świadczeń alimentacyjnych. Ponadto sąd rozstrzyga o możliwości zastosowania takiego rozwiązania, jedynie w przypadku, gdy byli małżonkowie będą mieszkać w tym samym mieście lub w pobliżu siebie (np. sąsiadujące wsie). Ma to związek z wypełnianiem obowiązku szkolnego przez dziecko.