Akt oskarżenia

Postępowanie egzekucyjne

W dzisiejszym świecie coraz częściej znajdujemy się w sytuacji, która na pozór wydawać by się mogła bez wyjścia, jednak okazuje się, że niezbędna jest w niej pomoc prawnika. Przepisy i regulacje zmieniają się tak szybko, że nic dziwnego, że pojawiają się wątpliwości przy ich interpretacji. Dzięki pomocy osoby, która się na tym zna, możemy uniknąć poważnych w skutkach kłopotów. W naszej kancelarii adwokackiej specjalizujemy się w różnych gałęziach prawa, między innymi karnego. Akt oskarżenia należy do jednego z ważniejszych dokumentów, które go dotyczy.

Czym jest akt oskarżenia?

Przygotowanie odpowiednich dokumentów związanych z konkretnym postępowaniem może być problematyczne, ale nie dla nas. Korzystanie z odpowiedniej terminologii prawniczej czytelne formułowanie wniosków może być łatwiejsze niż się wydaje. W naszej kancelarii przygotowujemy akty oskarżenia, które dotyczą zarówno postępowania przygotowawczego, jak i sądowego, które jest tym właściwym. Dokument ten stanowi podsumowanie wyników postępowania przygotowawczego, a ich rozpoznanie przebiega przed sądem. Akt oskarżenia to pismo procesowe, które jest wnoszone do sądu w postępowaniu karnym przez uprawniony do tego podmiot, który najczęściej domaga się od sądu wydania orzeczenia o winie i karze. W dokumencie tym zawarte powinny być środki karne wobec wskazanej w piśmie osoby.

Wspomniany dokument dzieli się na kilka rodzajów, między innymi publiczny, sporządzany z urzędu przed oskarżyciela publicznego, subsydiarny, który jest sporządzany ponownie, w momencie, gdy prokurator odmówi wszczęcia postępowania lub umorzy już wszczęte, a także prywatny. Taki akt oskarżenia wnoszony jest najczęściej przez osobę pokrzywdzoną w sprawach o przestępstwa.

Kto i kiedy może wnieść akt oskarżenia?

Dokument, jakim jest akt oskarżenia wnosi do sądu prokurator w momencie zamknięcia śledztwa lub dochodzenia. Wówczas w piśmie określa się rodzaj zarzucanego oskarżonemu czynu, a także wymienia się fakty i dowody na jego uzasadnienie. Pismo takie może również wnieść do sądu pokrzywdzony, jeśli tylko spełni odpowiednie warunki. Dokument ten należy wnieść w ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa lub otrzymania aktu oskarżenia przygotowanego przez policję w dochodzeniu. Jeśli jednak podejrzany trafił tymczasowo do aresztu, termin sporządzenia wynosi 7 dni. Wniesienie tego typu pisma jest czynnością procesową kończącą postępowanie przygotowawcze, dzięki czemu uruchamia kolejny etap postępowania karnego, czyli postępowanie sądowe.

 

Kancelaria służy wsparciem zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak też sądowego.  Pamiętaj o tym, że masz prawo do korzystania z pomocy adwokata na każdym stadium sprawy. 

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł,  polub moją stronę na facebooku. Zależy mi także na Twojej opinii, bądź pytaniach w zakresie opisanego problemu. Zapraszam także do zapoznania się z propozycją współpracy z Kancelarią.

 

Maciej Zieliński

administrator

Dodaj komentarz

Verified by MonsterInsights
Strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Pozostając na stronie akceptujesz ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności lub ukryj ten komunikat. x